“Київміськвторресурси”. Подорож у світ відходів.

Те, що я побачила, назавжди змінило моє ставлення до сміття.

Декілька років тому я дізналася про це підприємство завдяки музею вторсировини. Тоді ми з дітьми приїхали подивитися на старі вінтажні речі. Маленьке відео нагадує про ту подорож)

На цей раз я потрапила у саме серце підприємства вже в якості блогера та екологіста.

Київміськвторресурси – підприємство, яке збирає та перероблює вторсировину. Якщо ви живете в Києві, то бачили зелені кіоски з жовтою смужкою. Таких пунктів біля 100.

Папір, скло, деякі види ПЕТ (пляшки та кришки) – ось неповний перелік того, що вони приймають. Це одне з найстаріших українських підприємств у галузі збору та перероблювання вторсировини. Від інших відрізняється ще тим, що приймає сировину від населення у кількості від 1 кг. Зробити це легко – знайти на мапі найближчий до вас пункт, віднести туди заздалегідь зібрані та відсортовані відходи. Також можна збирати сировину на роботі та будь де.

ВАЖЛИВО! Попередньо дізнатися, що саме приймають, у якому вигляді, який графік роботи пунктів на сайті.

Зараз в Україні немає культури роздільного збору вторсировини. Більшість людей викидає сміття, не відокремлюючи папір, органіку, скло, пластик. Прийнято застелити відро поліетиленовим пакетом, і в нього викинути всі відходи. Потім це винести до сміттєвого баку. Приїжджає спеціальна машина, яка забирає все з контейнера. Двірник підмітає дрібне сміття біля баків. Все. Ми свою справу зробили. Чисто. Нумо подумаймо, куди це сміття їде далі? До сміттєвого полігону, площа якого швидко росте. А що ми викидаємо насправді? Сміття? Ні, ми викидаємо цінні матеріали.

Нові речі будуть виробляти з нової сировини. Це називається лінійною моделлю використання ресурсів. Завдяки цьому ми маємо велику кількість екологічних проблем. А є альтернатива – циклічна модель. Коли матеріали не викидають, а переробляють. Які матеріали? Ті, що ви зараз відправили до полігону – папір, пластик, скло, тощо.

Для переходу з лінійної моделі економіки до циклічної потрібно багато часу. Можливо, за наше з вами життя глобально нічого не зміниться. Але заради наших дітей та продовження нашого роду ми повинні робити зміни просто зараз, навчаючи малих, старих та навчаючись самі. Для цього був створений проект “104 дні без поліетилену” і саме тому я відправилася до Київміськвторресурсів. Мені хотілося своїми очами подивитися на те, що відбувається з відходами, які ми дбайливо зібрали та здали.

У людей слова “сміття”, “відходи” асоціюються з чимось брудним, неприємним. У вас також? Тоді запишіться на екскурсію і ви будете вражені) Перше, що кидається на очі  – чистота та порядок. Охорона виписує мені пропуск та попереджає, що на території курити не можна. Добре! Не курила і не буду) Крадькома дивлюся на взуття охоронців – досить охайно.

І ось, я у середині. Перше, що трапляється – нові кіоски. Вони чекають на свої нові місця.

IMG_7824

Музей незвичайних знахідок, речей вінтажних та цікавих.

IMG_7825

Відсортовані та спресовані коричневі пляшки ПЕТ.

IMG_7829

Робітники розвантажують машину.

IMG_7831

Спресовані ящики.

IMG_7839

Сергій Волков – людина, яка відноситься з любов’ю до своєї справи. Я запросила його на програму “Свідоме життя з Маріаною Бойко” на радіо “Воскресіння”.

Мені хотілося, щоб він розповів більше про процес збору вторсировини та роботу свого підприємства. Людей, які не хочуть викидати все в смітник, готових збирати та здавати відходи стає все більше. Тому на сторінках ФБ я зібрала додаткові запитання. (Інтерв’ю буде згодом опубліковано).

IMG_7838

Іноді підприємство нагадувало якийсь казковий простір)

IMG_7840

Мій шлях екологіста почався саме з пакетиків. Коли я відчула, що їх забагато у нашому житті. Тоді я відмовилася на 104 дні від їх використання, щоб дослідити і змінити стиль побуту.

Одноразові пакети з супермаркету НЕ ПЕРЕРОБЛЯЮТЬ. Підприємство приймає більш щільну плівку, в якій привозять партію товарів до магазинів. Його легко брати у процесі сортування.

На світлині ліворуч можна побачити помитий та подрібнений поліетилен. Праворуч –  гранульований.

Процес грануляції відбувається у спеціальному агрегаті, який можна назвати “гарячою м’ясорубкою”. Будь який процес перероблення полімерів – це нагрів до певної температури. Сировина плавиться, міняє свою форму, перетворюється на “макарони”, які ріжуться та охолоджуються у воді.

 

IMG_7843 IMG_7847

 

 

 

 

 

 

Ніжно-рожеві гранули в минулому були пляшечкою “Фері”. Хоч пляжечка була білою, рожевій колір з’являється завдяки червоній кришечці. Як на мене, це романтично)

IMG_7854

Ці масюні, схожі на французьські десерти “макаруни” колись були каністрою)

IMG_7858

Дрібний папір, що праворуч, на жаль, не можна переробити, це технічно складно. Але картон та “побутовий папір”, як я його називаю, можна переробити. Коробочки від чаю, шоколаду, ліків – все це важливо не викидати (лайфхак, як це зручніше робити). Кожні 60 кг макулатури можуть зберегти одне дерево.

Розумні жінки підрахували, що одна сім’я за місяць може легко зібрати 1 кг такої сировини. Якщо це зроблять 100 000 сімей (жителі невеликого міста), то за місяць буде отримано 100 тонн, що в свою чергу збереже більше ніж 1500 дерев.

Звісно, це трохи утопічно. Бо далеко не усі готові до такого свідомого, сталого стилю життя. Але якщо ви зараз це читаєте, означає, що небайдужа людина. Тож, робіть свою справу, збирайте вторсировину, розповідайте іншим, заражайте їх! Дайте їм прочитати цю та інші публікації.

IMG_7851 IMG_7852

 

IMG_7862

Нещодавно Сергій привіз з Італії БІО-пакет. Він зроблений з органічної сировини, і саме цьому коштує в 4 рази дорожче. Береже його, планує перевірити справжню біологічність продукту. В сучасний український БІО-пакет Сергій не вірить.

IMG_7860

Екскурсія, яка планувалася на 10 хвилин розтягнулася на годину.

Я їхала додому вражена, перебираючи приємні спогади. В моїй кишені лежали гранули, які я взяла собі на згадку. Кожну наступну лекцію я буду їх показувати та розповідати, що вторинне перероблювання – необхідність нашого часу. Так само як і етичне споживання.Це не єдина моя подорож до підприємств та організацій, діяльність яких направлена на збереження ресурсів Землі. Ви можете запросити мене до себе, якщо є власником або співробітником такої організації. Напишіть мені про це.

Для того, щоб отримувати першим мої публікації та слідкувати за еко-подорожами, підпишіться на цей блог (у колонці справа) та на ютюб-канал.

Я вдячна, що ви читаєте блог, з кожною публікацією цікавість до моєї діяльності росте. І це добрий знак. Відкрию вас маленьку таємницю. Прийде час, і в нашій країні буде роздільний збір сміття, будуть активно впроваджуватися ідеї свідомого споживання, життя у стилі “zero waste”, етичного ставлення до планети та людей.

Але для цього нам потрібно трохи попрацювати зараз.

Обіймаю)

Ваша Маріанна.

 

Коментарі до ““Київміськвторресурси”. Подорож у світ відходів.

 1. Отлично написанная статья, давно слежу и пытаюсь внедрять ваши советы в жизнь, спасибо Вам огромное!
  Посмотрел график работы пунктов, оказалось, что они работают в будние дни, когда мне и большинству (всем у кого стандартный график работы) не удобно сдавать отходы. Жаль, что же делать? Может , у Вас есть возможность узнать у директора организации, о возможности сместить график работы пунктов на 1-2 дня. Например, что бы график пункта приема был любым из следующих вариантов (воскресение-четверг или вторник-субота или среда-воскресение). Думаю, это могло бы увеличить в разы число пользующихся данной услугой . Как считаете?
  Спасибо.
  С уважением Максим 😉

   1. Доброго времени суток!
    Случайно еще нет новостей по моему вопросу?
    Спасибо.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *