Компост. Частина перша

Що таке компост?

Компост – це чарівна можливість людини створювати плодючий ґрунт. Створений в любові до нашого світу та людей, він гармонійним чином впливає на ріст рослин.

Якщо ви любите прості зрозумілі формулювання, то компост – це органічне добриво.

Далі я буду писати про свій досвід та досвід друзів. Кожен має свій рецепт, своє бачення. Сподіваюся, що ці історії надихнуть вас збирати органічні залишки, робити з них добрива, підвищувати врожай рослин та зміцнювати своє здоров’я та своєї родини.


Моє перше знайомство з КОМПОСТОМ сталося два роки тому. Я вивчала все, що стосується побутових відходів. І дізналася одну цікаву річ – рослинні залишки з кухні можуть перетворитися на ґрунт. Для цього їх потрібно збирати окремо та компостувати – дати можливість мікроорганізмам попрацювати та розкласти органіку.

Моєю головною метою було зменшити кількість побутових відходів. Тому я прийняла рішення збирати органічні залишки та компостувати просто на балконі нашого багатоповерхового будинку. Сім’я була шокована, м’яко кажучі, чоловік спитав, чи не вибухне воно. Свекруха сказала, щоб я не здумала туди запустити черв’яків, бо вони повилазять та все з’їдять. У фейсбуці я зробила сторінку “Компостер на балконі” і почала писати що виходить, що ні. Звісно, мене і багатьох (особливо чоловіка) цікавило, чи буде неприємний запах.

Я перечитала, передивилася мільйон статей, відео, порад і почала творити.

Компостувати можна в умовах приватного будинку, вулиці, і в умовах квартири. Для цього потрібен спеціальний компостер. Він може бути садовим пластиковим, можна збити його зі звичайних дощок, навіть можна органіку закопувати одразу в ґрунт. Для балкона потрібен інакший компостер – у вигляді відра. Але відра незвичайного – з подвійним дном. Верхнє має спеціальні отвори – щоб стікала рідина. А ще такий компостер має внизу кран, для того, щоб рідину зливати. До речі, ця рідина – компостний чай – дуже корисна для рослин. Зазвичай продається в магазинах, як добриво для рослин. Ось і перша вигода) Купувати рідке добриво тепер не потрібно) Для поливу квітів потрібно розвести компостний час водою  – і приємного апетиту, рослинки!

Компостери для квартири можуть бути простими або автоматичними. Останні працюють від мережі, перемелюють органіку та підтримають необхідну температуру. Таким чином значно прискорюють процес ферментації. Такого компостера в продажу в Україні не бачила, можна замовити з Америки.

Спеціального відра-компостера в продажу на той момент я не знайшла. Зробила свій. Купила в магазині два однакових пластикових відра з кришками (знадобилася тільки одна). В дні верхнього просвердлила дірки. Вставила одне в одне. І все, почала збирати) На балконі)

Для прискорення процесу перетворення органіки на органічне добриво можна робити декілька речей: використовувати ЕМ-рідину, ЕМ-бокаші, використовувати спеціальних каліфорнійських  черв’яків. Я вибрала ЕМ-препарати. Використовувала так – засипала у відро шар органіки, залила препаратом. Через декілька днів через отвори верхнього відра у нижнє стік компостний чай. Перелила в окрему ємність. Далі повторила весь процес.

Для компосту підходить:

– залишки від овочів та фруктів,

– залишки від рослин, дрібні палички,

– шматки серветок,

– відходи від чаю та кави,

– шкаралупа від яєць (пом’яти),

– залишки каші.

Не підходить: залишки від м’яса, риби, кістки, пересмажена олія, жир, молочні продукти.

Через три місяці моє відро наповнилося. Що далі? 

Моєю стратегічною помилкою було те, що я собі нафантазувала із відра витягти майже готовий ґрунт. За такий короткий термін в пластиковому відрі це не можливо. Але сталося так, що у нас з’явилася ділянка землі зі старою теплицею, куди я з радістю вкопала свою напівготову органіку. Забігаючи наперед скажу, що в тому році вперше в житті я виростила своїми руками чудовий врожай томатів з 30-ти кущів. Тобто, якщо ви захочете компостувати органіку, ви все одно маєте її потім вкопати в землю (на клумбу під багатоповерховими будинками, на садовій ділянці, віддати друзям, або змішати з ґрунтом та наповнити горщики для домашніх рослин.

 

Чи є неприємний запах від компосту? Ні) Запах є, він трохи кислуватий, трохи схожий на запах лісу. Він приємний)

Мій дачний компостер. Скажу відверто, він неправильний. Занадто високий та вузький, з широкими щілинами, з яких все висипається. Наступний зроблю інакшим. Але, навіть такий добре працює) Я не дуже терпляча, тому користуюся напівготовим добривом. Підкопую його в теплицю перед висаджуванням рослин.

І останнє, важливе, для чого потібно збирати органічні відходи та компостувати їх?

Від загального об’єму відходів на органіку припадає 25-35%, якщо міряти масою – 50%. Таким чином, компостуючи, ми значно зменшуємо кількість сміття на полігонах. Друга користь – органічне добриво, яке ми отримуємо на виході. Зазвичай, потребуючи гарного ґрунту, ми йдемо до магазину та купуємо його за гроші, ще й в кульочку)) Виходить, що спочатку викидаємо свої органічні залишки, а потім купуємо їх. Нащо платити більше?)

На цей час в мене є маленький компостер на кухні (бідончик з радянських часів) і великий на балконі. Органіка переміщується таким шляхом: кухня – балкон – дачна ділянка (або клумба під багатоповерховим будинком).

І ще –  робити органіку, це як робити землю! Це не менш круто, ніж народити дитину!

Люди, робіть землю!

 


Дарія Дорошкевич, експерт зі смачної та швидкої їжі, амбасадор проекту Food Revolution Джеймі Олівера, сертифікований спеціаліст з харчування. Дмитро Лапін, архітектор, дизайнер та фотограф.

Одного разу Дарія та Дмитро запросили мене до себе на дачу, показати свій компост. На той час ми не були близько знайомі, але це не мало значення. Іноді просто відчуваєш, що це твої люди)  Любов до землі об’єднує. Спочатку я взяла інтерв’ю про блог та їжу, яку готує Дарія, а Дмитро фотографує. Ще ми з дітьми поласували смаколиками, а потім пішли дивитися на компост. Моєму враженню не було межі. Насправді земля на ділянці – пісок. Але завдяки великому шару скошеною трави (збираної завдяки сусідам також) за декілька років земля отримала прошарок плодючого ґрунту. Навіть почали рости їстівні гриби. Правильний компост всередині теплий! Якщо занурити всередину руку, то відчуваєш тепло! Дивитися на шари такого компосту – теж задоволення. Він трохи схожий на торт)

Чому ви почали збирати органіку? Що саме мотивує?

Ми почали компостувати органіку у той момент, коли в нас з’явилась дача, спочатку – просто для того, щоб не возити сміття до Києва – воно неприємно пахло и текло. Потім ми зрозуміли, що після перегнивання, харчові відходи утворюють чудову землю. Фактично, ми, діти цивілізації, які все життя мешкали у місті, побачили, як насправді налаштовані природні процеси.

Ваша методика збирання, компостування?

Ми компостуємо різні відходи. Їх можна розділити на харчові відходи (окрім кісток, їх ми спалюємо, а золу використовуємо у якості добрив) та траву/листя/тирсу. Щодо харчових відходів: є надземна компостна яма і звичайна – розташована в землі. В першій процеси більш швидко відбуваються, тому для прискорення рекомендую саме перший варіант. Розмір – 2*2 метри. Перша яма вже повна і наразі закрита скошеною травою. Орієнтовно через рік ми почнемо використовувати цей компост. Для другої категорії у нас відведена ділянка 10*6 метрів. Трава та листя вносяться слоями, перегнивають орієнтовно за рік. Тирсу компостуємо окремо, її строк – 2 роки.

      

Як використовуєте готове добриво?

Все просто – отриманий компост ми використовуємо для вирощування рослин, як вдома, так і на дачі. Причому цей метод є дуже ефективним, тому що таким чином підвищується врожайність наших овочів та фруктів. Наприклад, наші баклажани заввишки 1,5 метри і дають як мінімум 2-3 кг баклажанів щотижня.

Компостуйте свою органіку та читайте другу частину  про компостування вдома та ділянці. Для вас інтерв’ю з найкрутіших експертами своєї справи!

Вважаєте цей допис корисним  – подякуйте підпискою на блог.

 

Коментарі до “Компост. Частина перша

 1. Доброго дня!
  цікаво почитати про компостування та ваш підхід взагалі до проблем розділення відходів і т.і.
  Ми займаємось популярізацією цієї проблеми досить давно, див наш сайт
  http://www.graf-voda.com.ua/public/sadovyi-kompost-poleznye-sovety/

  Будемо раді співпрацювати, якщо вам така їдея подобається.
  З повагою,
  Наталія

 2. Якщо можна, скажіть, який саме компостер маєте на балконі? Фірма, можна фото. Дякую!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *